Danas su nas posjetili Ela i Dejan, članovi volontersko speleološke inicijative pod nazivom “Čisto podzemlje” koja se bori protiv bacanja otpada u krško podzemlje. Održali su predavanje u sklopu projekta “Ambasadori čistog podzemlja” o podzemlju koje je ugroženo divljim deponijima otpada. Održana je i pokazna vježba spuštanja u podzemlje i izlaženja iz njega. Ova Inicijativa se bori za očuvanje krša za buduće generacije.
“Čisto podzemlje” je volonterska inicijativa pokrenuta 2015. g. od strane Zagrebačkog speleološkog saveza (ZSS). Do danas se u rad Inicijative uključilo više od 30 speleoloških udruga s ciljem populariziranja problema divljih deponija otpada u krškom podzemlju. Krške jame su kolektori vode, a ako su one onečišćene, pitka voda se ispire preko otpada i prolazi do naših vodocrpilišta, izvora, potoka i rijeka. U našem je kršu dosad zabilježeno preko 900 ilegalnih odlagališta koja ugrožavaju georaznolikost, jedinstvenu faunu i važne zalihe podzemne pitke vode.
“Čisto podzemlje” organiziralo je oko 50-ak akcija čišćenja u kojima je iz dubokih jama izvađeno oko 150 kubika otpada.
Glavni uzroci zagađivanja podzemlja su nedovoljna svijest stanovnika krša koji odlažu otpad na neprimjeren način, ali i nerazvijen i neučinkovit sustav gospodarenja otpadom.
Danas poznajemo tri vrste špiljskih školjkaša iz roda congeria koji su jedinstveni fenomen dinarskoga krša.
Vrsta Congeria jalzici pronađena je u Markovu ponoru (Lipovo polje) na području Kosinja.
Poruka je “Čistog podzemlja”:
“Zaustaviti zagađenje naših špilja i jama… Što bacimo u ponore, prije ili kasnije ćemo popiti u čaši vode na vlastitom stolu!”